Zaskakujące zwyczaje świąteczne z całego świata

Chociaż święta Bożego Narodzenia związane są bezpośrednio z chrześcijaństwem, wiele zwyczajów wywodzi się z tradycji poszczególnych krajów i znacząco różni się między sobą. Polscy katolicy wkładają sianko pod obrus, spożywają dwanaście bezmięsnych potraw i o północy idą na pasterkę, jednak już nasi najbliżsi sąsiedzi spędzają ten czas nieco inaczej. Dziesięć najciekawszych, zaskakujących świątecznych zwyczajów świata.

·        Świąteczne zwyczaje w Austrii - zły brat Świętego Mikołaja, czyli Krampus

Wszystkie dzieci w Polsce wiedzą, że licząc na prezenty od Świętego Mikołaja trzeba przez cały rok pozostawać grzecznym. Najmłodsi obywatele Austrii mają jednak jeszcze większą motywację: rózdze towarzyszy bowiem… futrzasty, rogaty stwór z diaboliczną maską, „przyozdobiony” łańcuchami i krowimi dzwonkami. To Krampus, który do austriackiej tradycji bożonarodzeniowej przywędrował prosto z podań ludowych. W Tyrolu w okresie przedświątecznym odbywa się nawet wielka parada Krampusów.

·        Zwyczaj z Islandii - prezenty w butach

A dokładnie aż 13! Tradycję pozostawiania prezentów w butach w wielu regionach Polski znana jest głównie z okazji Wielkanocy, jednak na Islandii przybiera znacznie bardziej rozbudowaną formę. Na 13 dni przed Bożym Narodzeniem ze swoich siedzib wychodzą jólasveinarnir, stworzenia podobne do trolli, rozpoczynając tym samym okres Yuletide. Wieczorem islandzkie dzieci zostawiają przy oknach swoje buty - codziennie odwiedza je inny jólasveinarnir. Grzecznym chłopcom i dziewczynkom zostawia prezenty, zaś tym nieposłusznym… gnijące ziemniaki. Ciekawa alternatywa dla rózgi, prawda?

·        Święta w Kolumbii - Dzień Małych Świeczek

Zwyczaje w Kolumbii, podobnie jak w innych, głęboko katolickich południowoamerykańskich krajach, mocno zakorzenione są w religii chrześcijańskiej. I tak, okres bożonarodzeniowy inauguruje tam Dzień Małych Świeczek (Día de las Velitas), kiedy to w ramach uczczenia Maryi oraz niepokalanego poczęcia, w oknach ustawiane są świece i papierowe lampiony. Tradycja ta w ostatnich latach mocno się rozwinęła - w ten sposób dekorowane są całe domy, budynki i place, odbywają się też konkursy na najlepsze dekoracje z okazji Día de las Velitas. Nie trzeba chyba dodawać, że prezentują się imponująco.

·        Boże Narodzenie w Norwegii - chowajcie miotły!

Wiele świąt i tradycji związanych z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem w Europie ma korzenie głęboko pogańskie. Nie inaczej jest ze zwyczajem znanym w całej Norwegii, czyli… chowaniem mioteł w dzień wigilii. To przesąd sprzed wieków, zgodnie z którym przedmiot ten trzeba schować, aby uniemożliwić wiedźmom i złym duchom latanie na nich.

·        Tradycja pierwszego dnia świąt w Finlandii - owsianka z ukrytym migdałem

Pierwszego dnia świąt w Finlandii tradycyjnie spożywa się owsiankę z mlekiem, ryżem i cynamonem, do której dodaje się jeden migdał. Wygrywa oczywiście domownik, który go znajdzie, ale w wielu rodzinach, żeby nie psuć zabawy najmłodszym, dodaje się ich więcej.

·        Święta w Brazylii - pływająca choinka

Większość brazylijskich tradycji bożonarodzeniowych ściśle związana jest z Portugalią, co wynika oczywiście z ponad 300-letniego okresu kolonizacyjnego. Jako że świerk nie występuje w Brazylii w środowisku naturalnym, większość choinek jest sztuczna - i przyozdobiona mnóstwem kolorowych lampek. Od prawie 30 lat na jeziorze Rodrigo de Freitas w Rio de Janeiro ustawiana jest największa na świecie pływająca choinka. Ma ona średnio około 80 metrów wysokości, waży ponad 500 ton i 3 miliony (!) światełek.

·        Muzyczne zwyczaje z Danii - śpiewy i tańce wokół choinki

Choinka i śpiewanie kolęd brzmi jak najbardziej znajomo, jednak w duńskim wydaniu zdecydowanie nabiera rumieńców. Zgodnie z tradycją, w wigilię Duńczycy stawiają świąteczne drzewko na środku pokoju i tańczą wokół niego, nucąc kolędy.

·        Japonia - kolacja wigilijna z fast foodem

Japonia jest krajem wyjątkowo świeckim, dodatkowo zupełnie niezwiązanym z europejsko-anglosaskim kręgiem kulturowym, nie licząc więc kilku mniejszych tradycji - takich jak wręczanie sobie symbolicznych prezentów czy dekoracje z lampek - Bożego Narodzenia się tam nie obchodzi. Mimo to w ostatnich latach na popularności zyskuje trend, w ramach którego japońskie rodziny odbywają wigilijną wieczerzę przy… smażonym kurczaku z jednej z najpopularniejszych sieci fast foodów na świecie. Stworzono nawet specjalne, bożonarodzeniowe menu.

·        Republika Południowej Afryki - świąteczny grill

W RPA świąteczne tradycje różnią się znacząco w zależności od regionu i kultury, do której przynależy dana rodzina, jednak większość obywateli kraju łączy jeden zwyczaj, czyli… świąteczny grill. Boże Narodzenie przypada tam na okres letni, choinka, jeżeli już jest, to sztuczna, najczęściej zaś przyozdabia się po prostu palmy. Ci, którzy nie spędzają świąt w kurortach - do najpopularniejszych destynacji należą Mauritius oraz Mozambik - gromadzą się przy bożonarodzeniowym grillu: w ogrodach, parkach czy nawet parkach narodowych, jedząc i śpiewając kolędy.

·        Święta w Szwecji - świąteczne palenie kozy

Na głównym placu niewielkiego szwedzkiego miasteczka Gävle od 1966 roku stawiana jest 13-metrowa, słomiana koza. Tradycja ta szybko wyewoluowała do innego, nieco osobliwego zwyczaju: prób spalenia rzeczonej kozy. W ciągu 55 lat udało się to już ponad 29 razy.

Źródło:

https://www.empik.com/pasje/zaskakujace-zwyczaje-swiateczne-z-calego-swiata,18822,a?gclid=Cj0KCQiA1sucBhDgARIsAFoytUs-lQNzo3pWWfhe6VwPgPGMSkwGOBr6dmKFVe04UShzSM616D4CaoQaAs_GEALw_wcB

Kontakt

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W LUBIENIU KUJAWSKIM
87-840, Lubień Kujawski
ul. Szkolna 15
 
sekretariat
tel. 054 2843 148
fax 054 2843 043
 
adres email: