Filmy edukacjyjne - AUTYZM

AUTYZM  to całościowe zaburzenie rozwoju, rozpoznawane we wczesnym dzieciństwie. Prowadzi do nieprawidłowego rozwoju i zaburzenia funkcjonowania mózgu. Autyzmu nie można rozpoznać zaraz o urodzeniu, ujawnia się dopiero pomiędzy 6 a 36 miesiącem życia. Czasami rozwój dziecka przebiega normalnie i dopiero po pewnym czasie następuje wycofanie i utrata już nabytych umiejętności.

Z zaburzeniem tym związane są trudności w następujących sferach:

- kontakty społeczne (izolowanie się od otoczenia, brak chęci do zabawy z innymi dziećmi, wrażenie, że dziecko woli kontakt z przedmiotami, niż z ludźmi, unikanie kontaktu wzrokowego lub szybkie jego przerywanie, brak potrzeby dzielenia się swoimi przeżyciami z innymi ludźmi).

- komunikowanie się (brak mowy lub mówienie wyrazów pozbawionych znaczenia, wydawanie niezrozumiałych dla otoczenia dźwięków, mechaniczne powtarzanie wyrazów lub całych zdań „echolalia”, wypowiedzi nieadekwatne do sytuacji).

- wyobraźnia, zainteresowania, zabawa (powtarzanie jednego lub kilku wzorców zainteresowań, odbiegających od normy przyjętej dla danego wieku rozwojowego, przywiązanie do rytuałów, zwyczajów, powtarzanie pewnych sekwencji ruchowych, manieryzmy ruchowe,  uporczywe zajmowanie się tylko przedmiotami z pominięciem ludzi, uporczywe skupianie się na  fragmentach przedmiotów),

- trudności w panowaniu nad swoim zachowaniem (silne „przymusowe” reakcje często nieadekwatne do sytuacji, krzyk, zmienność nastroju, zachowania agresywne „na siebie” lub na drugą osobę).